حساب کاربری

مغز خود را با راهکارهایی آسان قوی کنید

امتیاز : بازدید از این صفحه: 324 بازدید   


سلامتی و تناسب مغزِ شما هم مانند اندامِ شما بستگی به میزان و نوع استفاده از آن دارد. هر بار که کار جدید یا متفاوتی را انجام

می دهید، در حال ساختن مسیرهای عصبی جدیدی در مغز خود هستید. راهکارهای زیر در این راه می توانند به تناسب مغز شما کمک بکنند:

1) از دست غیرِ غالب خود استفاده کنید: بعضی از کارهای روزمره خود را با دست غیرِ غالب خود انجام بدهید( اگر راست دست هستید با دست چپ، و اگر چپ دست هستید با دست راست) برای یادآوری می توانید ساعت خود را روی دست مخالف خود ببندید.

2) از لیست خرید به عنوان آخرین سلاح خود استفاده بکنید: اگر می خواهید به خرید بروید و برای خود لیست خریدی را نوشته اید، به خود قول بدهید تا در حدّ امکان از آن لیست در هنگام خرید استفاده نکنید و از قبل با چند بار مرور لیست ، سعی کنید تا آن اقلام را به خاطر بسپارید

3) شماره تلفن ها را به جای ذخیره کردن حفظ کنید: امروزه دیگر کمتر کسی شماره تلفن را حفظ می کند و بیشتر از روش ذخیره آن شماره بر روی گوشی همراه استفاده می شود. امّا حفظ شماره های جدید یک از تمرین های مفید برای تقویت حافظه عددی و بلند مدت است.

4) هر روز یک داستان برای خود آماده کنید: هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید یک داستان که می تواند از خاطرات یا وقایعی که برای شما اتفاق افتاده باشد را انتخاب کنید تا در محل کار، مترو و یا هر جای دیگر برای افراد تعریف کنید و اینگونه بازیابی اطلاعات را در حافظه خود تقویت می کنید.

5) استفاده از بازیِ ((نگاه کن ، دقّت کن)): هر روز می توانید روی یک چیز خاص در محیط اطراف خود دقّت بکنید. مثلاً یک روز روی رنگِ لباس آدم های اطراف خود و یا یک روز روی صداهای مختلفِ پرندگانِ پارک دقّت بکنید. شما با این تمرین ساده می توانید توجه و تمرکز خود را تقویت کنید.

6) مسیرهای متفاوت را امتحان بکنید: اگر همیشه از یک راه به خانه، مدرسه، دانشگاه یا محّل کار خود می روید، این بار مسیرهای جدید دیگری که شما را به مقصدتان می رسانند را نیز امتحان بکنید و با این کار به تقویت حافظه فضایی-مکانی خود بپردازید.

7) مسأله حل کنید: خود را در نقش های متفاوتی قرار بدهید. مثلاً در نقشِ مدیر یک شرکت بزرگ تجاری که می خواهد یک محصول جدید را به بازار عرضه بکند. "چه موانعی را باید حل کنید؟"،" از کجا باید شروع کنید؟ " برای خود مسائلی اینگونه بسازید و برای آنها راه حل ارائه بکنید. این تمرین مهارت حل مسأله که از کارکردهای سطح بالای شناختی است را تقویت می کند.

ارسال دیدگاهX