حساب کاربری

نوجوانی ، سرزمین رها شده

امتیاز : بازدید از این صفحه: 303 بازدید   


اگر به دسته بندیهای مختلف گروه های سنی توجه کرده باشید ، اولین گروه سنی ((کودک ونوجوان)) است. 
و بر همین عادت عناوین مختفی چون  متخصصین ((کودک و نوجوان)) ، کتابهای ((کودک و نوجوان))  برنامه های (( کودک و نوجوان )) و ... شکل گرفته اند.
با دقت بیشتر به درون این دسته (کودک و نوجوان) حتما تائید می کنید بخش مهم و اساسی که در ذهن هر خواننده متبادر می شود کودکی است و گویی نوجوان یک بخش کم اهمیت تر و حتی فرعی محسوب می شود که البته این دلایل مهمی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم :


1.تمرکز همه مجامع بر اهمیت دوره کودکی و نپرداختن به نوجوانی 


2.کمبود یا فقدان اطلاعات کافی در مورد گروه سنی نوجوان


3.پیش فرض اشتباه در مورد نوجوانی


اگر بدانیم بر اساس آخرین بررسی های علمی گروه سنی نوجوان از حدود 10 تا 25 سالگی ادامه دارد. به این معناست که حدود 15 سال از عمر هر انسان در دوره ای می گذرد که هنوز به رسمیت شناخته نمی شود. به تنهایی و مستقل یک گروه سنی را تشکیل نمی دهد و طبیعتا برنامه ها ، متخصصین کتب و .... مخصوص به خود را ندارد ! و این یکی از تاسف بارترین مسایلی است که در دنیا مدتی است به آن پرداخته شده است ولی هنوز در کشور ما  به صورت جدی فعالیتی صورت نگرفته است. 

15 سال از بهترین ، مهم ترین دوران زندگی بدون شناخت طی می شود ، یکی از دلایل مهمی که بسیاری از والدین و معلمین با این گروه سنی مسائل فراوان دارند و حتی خود را  مرتبا در تنگنا می بینند، شاهدی است برای آنکه اطلاعات کافی نیست و این موجب می شود افراد با همان رویکرد های شخصی و شناخت های ناقص با این گروه  بسیار حساس روبرو شوند و اوقات پر تنش تری را برای خود و نوجوان ایجاد کنند.
با تعریف گروه سنی بالا می توانیم بگوییم نه تنها نوجوانی مرز بین کودکی و جوانی یا بزرگسالی نیست بلکه خود سرزمین پهناوری است که علی رغم آنکه مرزهای مشترکی با کودکی و بزرگسالی دارد اما خود سرزمینی پهناور و مستقل است.
همچنین وقتی بدانیم دوره نوجوانی امروزه خود به سه زیر گروه :1. نوجوانی اول ،2. نوجوانی میانی و نوجوانی نهایی تقسیم می شود و با آشنایی بیشتر از جزئیات شامل دلایل اهمیت این دوره سنی ، ویژگیها ،مهارتهای ضروری نوجوانی ، ویژگیها و مهارتهای ضروری والدین نوجوان و گردنه ها و خط قرمز های نوجوانی ، در می یابیم که نوجوانی اگر از دوران کودکی مهمتر نباشد . کم اهمیت تر نیست!

 

ارسال دیدگاهX